Fundacja SYNAPSIS |
Wysłany: Pon 10:39, 17 Sty 2011 Temat postu: |
|
W nawiązaniu do powyższej wiadomości umieszczamy opis realizowanego przez Fundację projektu, aby przybliżyć Państwu istotę tych badań:
Projekt „Implementacja skutecznych europejskich systemów funkcjonowania ekonomii społecznej w zakresie wprowadzania osób z autyzmem na polski rynek pracy” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (poddziałanie 7.4 projekty Innowacyjne testujące).
Sytuacja osób z autyzmem na rynku pracy
Dane szacunkowe Komisji Europejskiej dotyczące liczby osób z autyzmem to ok. 30-63 przypadków/10 000 osób. Liczba ta rośnie – wg ONZ autyzm to jeden z najgroźniejszych problemów zdrowotnych, obok AIDS, cukrzycy i raka. Wg deklaracji Parlamentu Europejskiego z 1996 r., osoby z autyzmem mają prawo m.in. do: zatrudnienia i szkoleń dostosowanych do ich możliwości oraz uzyskania dochodu wystarczającego do zaspokojenia wydatków związanych z wyżywieniem, ubraniem, mieszkaniem i innymi życiowymi potrzebami. Mimo tych deklaracji wciąż jednym z podstawowych problemów osób z autyzmem jest niedostępność rynku pracy, nieprzygotowanego na ich przyjęcie. Poziom zatrudnienia osób z autyzmem w Polsce wynosi 1/4 poziomu zatrudnienia w Wielkiej Brytanii.
Dotychczas nie zostały podjęte w Polsce systemowe działania mające na celu wsparcie osób z autyzmem w zakresie przygotowania do podjęcia pracy zawodowej. Brakuje dostosowanej oferty edukacyjnej, kompleksowego systemu doradztwa, dostosowywania umiejętności osób z autyzmem do aktualnego zapotrzebowania rynku pracy. Nie wykorzystuje się również specyficznego potencjału osób z autyzmem i Zespołem Aspergera (ZA), na który składa się szereg cech cenionych przez pracodawców: ponadstandardowa cierpliwość w wykonywaniu powtarzalnych prac, precyzja, dokładność, skrupulatność, nadzwyczajne uzdolnienia informatyczne czy matematyczne, bezwzględna uczciwość.
Realizator Projektu
Realizatorem Projektu jest Fundacja SYNAPSIS, która jest jedną z największych w Polsce organizacji pożytku publicznego. Od 20 lat prowadzi pełne spektrum działań na rzecz osób z autyzmem, począwszy od diagnozy, poprzez terapię, poradnictwo, opiekę bezpośrednią, aż po działania rzecznicze. Fundacja od wielu lat prowadzi starania o wprowadzenie osób z autyzmem na polski rynek pracy. W swoim dorobku ma już szereg projektów, w tym także ponadnarodowych, które przyczyniły się do wypracowania w tej kwestii nowych rozwiązań. W ramach Fundacji funkcjonują modelowe placówki: przedszkole, Ośrodek dla Dzieci i Osób Dorosłych z Autyzmem oraz ich Rodzin oraz przedsiębiorstwo społeczne Pracownia Rzeczy Różnych.
Partnerzy Projektu
W ramach Projektu Fundacja SYNAPSIS stworzyła partnerstwo z dwoma zagranicznymi organizacjami pozarządowymi, które posiadają wieloletnie doświadczenie i wiedzę w zakresie skutecznego wprowadzania osób z autyzmem i z ZA na rynek pracy. Partnerami w projekcie są: The Specialist People Foundation z Danii oraz National Autistic Society z Wielkiej Brytanii.
Z punktu widzenia Fundacji oraz samego projektu, partnerstwa te są niezwykle wartościowe, ponieważ żadna z polskich organizacji do tej pory nie dysponuje wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do realizacji projektu.
Rozwiązania The National Autistic Society (Wielka Brytania) są ukierunkowane na osoby z autyzmem na każdym poziomie funkcjonowania, z różnorodnymi predyspozycjami. Prospects employment consultancy doradza w zakresie perspektyw zatrudnienia, oferując: doradztwo, wsparcie psychologiczne, zawodowe, terapeutyczne, coachingowe, informacyjne i szkoleniowe dla osób z autyzmem i pracodawców. Oferuje też szkolenia pracownicze i dla kadr managerskich, wsparcie pracowników z autyzmem w miejscu pracy, plany rozwoju zawodowego etc.
Rozwiązania The Specialist People Foundation (Dania), ujęte w programie Specialisterne, to zamknięta, efektywna ekonomicznie, pozwalająca na samofinansowanie metoda wprowadzania wysokofunkcjonujących osób z autyzmem na otwarty rynek pracy (głównie w sektorze IT). Fundacja prowadzi trwającą od 3 do 5 miesięcy indywidualną ocenę każdej z osób ze zdiagnozowanym autyzmem, która ma na celu dokładną analizę jej mocnych i słabych stron oraz określenia najodpowiedniejszego miejsca docelowego zatrudnienia.
Cel projektu
Głównym celem projektu jest poprawa sytuacji osób z autyzmem oraz osób z Zespołem Aspergera na rynku pracy w województwie mazowieckim.
Dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi, którzy od wielu lat skutecznie działają w obszarze zatrudnienia osób z autyzmem, możliwa będzie implementacja innowacyjnych rozwiązań z Danii oraz Wielkiej Brytanii dotychczas niestosowanych w Polsce, ich upowszechnienie i włączenie do głównego nurtu polityki.
Adresaci Projektu
Projekt skierowany jest przede wszystkim do wysokofunkcjonujących osób z autyzmem oraz z Zespołem Aspergera, które chciałyby pracować zawodowo, ale ze względu na obecną sytuację na polskim rynku pracy – brak wsparcia zarówno dla tych osób, jak i dla potencjalnych pracodawców – pozostają bez zatrudnienia.
Drugą kluczową grupą odbiorców tego projektu są sami pracodawcy, którzy często posiadają bardzo niewielką wiedzę na temat korzyści z zatrudniania osób z autyzmem oraz z ZA. Brak odpowiedniej informacji skutkuje często obawą przed ich zatrudnianiem, przyczyniając się do trwałej nieaktywności zawodowej.
Działania w projekcie
W ramach projektu planowana jest ścisła współpraca z zagranicznymi partnerami, przedsiębiorcami, samorządami, przedstawicielami rządu oraz innymi organizacjami zajmującymi się tematyką zatrudnienia osób z autyzmem w województwie mazowieckim. W trakcie realizacji projektu:
- realizowane zostaną badania opinii nt. planowanych działań wśród osób z autyzmem, pracodawców oraz przedstawicieli NGO,
- opracowana zostanie wstępna wersja modelu innowacyjnych rozwiązań wypracowanych we współpracy z partnerami oraz strategia jego wdrażania,
- uczestnicy projektu (osoby z autyzmem oraz z ZA) zostaną przeszkoleni w pracowni biurowej i IT przygotowującej do wykonywania zawodu, otrzymają też odpowiednie wsparcie – psychologiczne, doradztwo zawodowe, konsultacje oraz job coaching,
- zorganizowane zostaną warsztaty dla przedsiębiorców nt. wynikających z zatrudniania osób z autyzmem i z ZA,
- osoby z autyzmem i z ZA odbędą staże w przedsiębiorstwach,
- opracowana zostanie finalna wersja modelu innowacyjnych rozwiązań, w tym publikacja, który zostanie następnie wdrożony do głównego nurtu polityki.
Ponadto, w wyniku projektu powstanie strona internetowa oraz szereg materiałów promocyjno-informacyjnych, które przyczynią się do wzrostu świadomości społeczeństwa na temat projektu.
Planowane rezultaty
Planowane w projekcie działania na rzecz zatrudnienia osób z autyzmem i Zespołem Aspergera przyczynią się do zmniejszenia zjawiska ich wykluczenia społecznego i zawodowego, wzrostu świadomości pracodawców i ich uwrażliwienia na problem nieaktywności zawodowej tej części społeczeństwa. Głównymi rezultatami projektu będą:
- otwarcie pierwszej w Polsce pracowni biurowej i IT dla osób z autyzmem i z ZA,
- przygotowanie osób z autyzmem i z ZA do wykonywania zawodu, opracowanie dla nich planów rozwoju zawodowego,
- zdobycie cennego doświadczenia zawodowego przez osoby z autyzmem i z ZA dzięki stażom,
- poprawa ogólnej kondycji psychicznej dotyczącej przyszłego zatrudnienia oraz wizerunku osób z autyzmem i ZA jako potencjalnych pracowników,
- wzrost wiedzy na temat projektu wśród pracodawców. |
|