Autor Wiadomość
Fundacja SYNAPSIS
PostWysłany: Pon 10:39, 17 Sty 2011    Temat postu:

W nawiązaniu do powyższej wiadomości umieszczamy opis realizowanego przez Fundację projektu, aby przybliżyć Państwu istotę tych badań:

Projekt „Implementacja skutecznych europejskich systemów funkcjonowania ekonomii społecznej w zakresie wprowadzania osób z autyzmem na polski rynek pracy” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (poddziałanie 7.4 projekty Innowacyjne testujące).

Sytuacja osób z autyzmem na rynku pracy
Dane szacunkowe Komisji Europejskiej dotyczące liczby osób z autyzmem to ok. 30-63 przypadków/10 000 osób. Liczba ta rośnie – wg ONZ autyzm to jeden z najgroźniejszych problemów zdrowotnych, obok AIDS, cukrzycy i raka. Wg deklaracji Parlamentu Europejskiego z 1996 r., osoby z autyzmem mają prawo m.in. do: zatrudnienia i szkoleń dostosowanych do ich możliwości oraz uzyskania dochodu wystarczającego do zaspokojenia wydatków związanych z wyżywieniem, ubraniem, mieszkaniem i innymi życiowymi potrzebami. Mimo tych deklaracji wciąż jednym z podstawowych problemów osób z autyzmem jest niedostępność rynku pracy, nieprzygotowanego na ich przyjęcie. Poziom zatrudnienia osób z autyzmem w Polsce wynosi 1/4 poziomu zatrudnienia w Wielkiej Brytanii.
Dotychczas nie zostały podjęte w Polsce systemowe działania mające na celu wsparcie osób z autyzmem w zakresie przygotowania do podjęcia pracy zawodowej. Brakuje dostosowanej oferty edukacyjnej, kompleksowego systemu doradztwa, dostosowywania umiejętności osób z autyzmem do aktualnego zapotrzebowania rynku pracy. Nie wykorzystuje się również specyficznego potencjału osób z autyzmem i Zespołem Aspergera (ZA), na który składa się szereg cech cenionych przez pracodawców: ponadstandardowa cierpliwość w wykonywaniu powtarzalnych prac, precyzja, dokładność, skrupulatność, nadzwyczajne uzdolnienia informatyczne czy matematyczne, bezwzględna uczciwość.

Realizator Projektu
Realizatorem Projektu jest Fundacja SYNAPSIS, która jest jedną z największych w Polsce organizacji pożytku publicznego. Od 20 lat prowadzi pełne spektrum działań na rzecz osób z autyzmem, począwszy od diagnozy, poprzez terapię, poradnictwo, opiekę bezpośrednią, aż po działania rzecznicze. Fundacja od wielu lat prowadzi starania o wprowadzenie osób z autyzmem na polski rynek pracy. W swoim dorobku ma już szereg projektów, w tym także ponadnarodowych, które przyczyniły się do wypracowania w tej kwestii nowych rozwiązań. W ramach Fundacji funkcjonują modelowe placówki: przedszkole, Ośrodek dla Dzieci i Osób Dorosłych z Autyzmem oraz ich Rodzin oraz przedsiębiorstwo społeczne Pracownia Rzeczy Różnych.

Partnerzy Projektu
W ramach Projektu Fundacja SYNAPSIS stworzyła partnerstwo z dwoma zagranicznymi organizacjami pozarządowymi, które posiadają wieloletnie doświadczenie i wiedzę w zakresie skutecznego wprowadzania osób z autyzmem i z ZA na rynek pracy. Partnerami w projekcie są: The Specialist People Foundation z Danii oraz National Autistic Society z Wielkiej Brytanii.
Z punktu widzenia Fundacji oraz samego projektu, partnerstwa te są niezwykle wartościowe, ponieważ żadna z polskich organizacji do tej pory nie dysponuje wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do realizacji projektu.

Rozwiązania The National Autistic Society (Wielka Brytania) są ukierunkowane na osoby z autyzmem na każdym poziomie funkcjonowania, z różnorodnymi predyspozycjami. Prospects employment consultancy doradza w zakresie perspektyw zatrudnienia, oferując: doradztwo, wsparcie psychologiczne, zawodowe, terapeutyczne, coachingowe, informacyjne i szkoleniowe dla osób z autyzmem i pracodawców. Oferuje też szkolenia pracownicze i dla kadr managerskich, wsparcie pracowników z autyzmem w miejscu pracy, plany rozwoju zawodowego etc.
Rozwiązania The Specialist People Foundation (Dania), ujęte w programie Specialisterne, to zamknięta, efektywna ekonomicznie, pozwalająca na samofinansowanie metoda wprowadzania wysokofunkcjonujących osób z autyzmem na otwarty rynek pracy (głównie w sektorze IT). Fundacja prowadzi trwającą od 3 do 5 miesięcy indywidualną ocenę każdej z osób ze zdiagnozowanym autyzmem, która ma na celu dokładną analizę jej mocnych i słabych stron oraz określenia najodpowiedniejszego miejsca docelowego zatrudnienia.

Cel projektu
Głównym celem projektu jest poprawa sytuacji osób z autyzmem oraz osób z Zespołem Aspergera na rynku pracy w województwie mazowieckim.
Dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi, którzy od wielu lat skutecznie działają w obszarze zatrudnienia osób z autyzmem, możliwa będzie implementacja innowacyjnych rozwiązań z Danii oraz Wielkiej Brytanii dotychczas niestosowanych w Polsce, ich upowszechnienie i włączenie do głównego nurtu polityki.

Adresaci Projektu
Projekt skierowany jest przede wszystkim do wysokofunkcjonujących osób z autyzmem oraz z Zespołem Aspergera, które chciałyby pracować zawodowo, ale ze względu na obecną sytuację na polskim rynku pracy – brak wsparcia zarówno dla tych osób, jak i dla potencjalnych pracodawców – pozostają bez zatrudnienia.
Drugą kluczową grupą odbiorców tego projektu są sami pracodawcy, którzy często posiadają bardzo niewielką wiedzę na temat korzyści z zatrudniania osób z autyzmem oraz z ZA. Brak odpowiedniej informacji skutkuje często obawą przed ich zatrudnianiem, przyczyniając się do trwałej nieaktywności zawodowej.

Działania w projekcie
W ramach projektu planowana jest ścisła współpraca z zagranicznymi partnerami, przedsiębiorcami, samorządami, przedstawicielami rządu oraz innymi organizacjami zajmującymi się tematyką zatrudnienia osób z autyzmem w województwie mazowieckim. W trakcie realizacji projektu:
- realizowane zostaną badania opinii nt. planowanych działań wśród osób z autyzmem, pracodawców oraz przedstawicieli NGO,
- opracowana zostanie wstępna wersja modelu innowacyjnych rozwiązań wypracowanych we współpracy z partnerami oraz strategia jego wdrażania,
- uczestnicy projektu (osoby z autyzmem oraz z ZA) zostaną przeszkoleni w pracowni biurowej i IT przygotowującej do wykonywania zawodu, otrzymają też odpowiednie wsparcie – psychologiczne, doradztwo zawodowe, konsultacje oraz job coaching,
- zorganizowane zostaną warsztaty dla przedsiębiorców nt. wynikających z zatrudniania osób z autyzmem i z ZA,
- osoby z autyzmem i z ZA odbędą staże w przedsiębiorstwach,
- opracowana zostanie finalna wersja modelu innowacyjnych rozwiązań, w tym publikacja, który zostanie następnie wdrożony do głównego nurtu polityki.
Ponadto, w wyniku projektu powstanie strona internetowa oraz szereg materiałów promocyjno-informacyjnych, które przyczynią się do wzrostu świadomości społeczeństwa na temat projektu.

Planowane rezultaty
Planowane w projekcie działania na rzecz zatrudnienia osób z autyzmem i Zespołem Aspergera przyczynią się do zmniejszenia zjawiska ich wykluczenia społecznego i zawodowego, wzrostu świadomości pracodawców i ich uwrażliwienia na problem nieaktywności zawodowej tej części społeczeństwa. Głównymi rezultatami projektu będą:
- otwarcie pierwszej w Polsce pracowni biurowej i IT dla osób z autyzmem i z ZA,
- przygotowanie osób z autyzmem i z ZA do wykonywania zawodu, opracowanie dla nich planów rozwoju zawodowego,
- zdobycie cennego doświadczenia zawodowego przez osoby z autyzmem i z ZA dzięki stażom,
- poprawa ogólnej kondycji psychicznej dotyczącej przyszłego zatrudnienia oraz wizerunku osób z autyzmem i ZA jako potencjalnych pracowników,
- wzrost wiedzy na temat projektu wśród pracodawców.
Fundacja SYNAPSIS
PostWysłany: Wto 13:32, 04 Sty 2011    Temat postu: BADANIE WŚRÓD OSÓB Z ZESPOŁEM ASPERGERA (50 ZŁ ZA UDZIAŁ)

Szanowni Państwo,

Fundacja SYNAPSIS od listopada 2010 r. realizuje projekt finansowany z funduszy unijnych pt. Implementacja skutecznych europejskich systemów funkcjonowania ekonomii społecznej w zakresie wprowadzania osób z autyzmem na polski rynek pracy.

Projekt ten polega na przeniesieniu do polskich realiów (i dostosowaniu do nich) dwóch systemów:

1) brytyjskiego Prospects employment consultancy (szczegółowe informacje na stronie internetowej The National Autistic Society)

2) duńskiego Specialisterne (szczegółowe informacje na stronie internetowej Specialist People Foundation)


Systemy te dotyczą wsparcia osób ze spectrum autyzmu, zwłaszcza z Zespołem Aspergera, podczas wejścia na rynek pracy.

Wsparcie to polegać ma zwłaszcza na doradztwie zawodowym, pomocy terapeuty, job-cocha, pomocy w organizacji staży oraz w zdobyciu zatrudnienia. Ponadto w ramach niniejszego projektu planujemy zorganizowanie dla zainteresowanych osób szkoleń z zakresu informatyki (adekwatnie do potrzeb-preferencji – dla osób z Zespołem Aspergera) oraz z zakresu pracy biurowej (dla osób z autyzmem).

W ramach niniejszego projektu będziemy prowadzić wywiady z 20 osobami z Zespołem Aspergera (za udział w wywiadzie każda osoba otrzyma 50 zł brutto). Wywiady mają na celu zdobycie informacji od potencjalnych beneficjentów projektu nt. ich opinii o planowanych przez nas działaniach. Warto by było, aby przed planowanym wywiadem osoba biorąca w nim udział zapoznała się bardziej szczegółowo z opisem planowanego przedsięwzięcia – po zgłoszeniu prześlemy dokładniejsze informacje.

Zapraszamy zatem serdecznie do kontaktu odnośnie udziału w badaniu z p. Martą Makowską: m.makowska@synapsis.waw.pl

Pozdrawiamy,

Zespół Projektowy
Fundacji SYNAPSIS

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group